Tudi ruščina pozna lomilce jezika – stavke, ki jih je v hitrem tempu težko izgovoriti. Rusi jim pravijo скороговорки, kar označuje, da se »hitro govorijo«.
Zaradi fonetičnih posebnosti so lomilci jezika izredno koristni za razvijanje govora tako pri otrocih kot tudi pri tistih, ki se učijo tujega jezika, hkrati pa prinesejo smeh in dobro voljo.
Sprva za ogrevanje …
- Уже ужи в луже. – Belouške so že v luži.
- Пекарь пёк пироги в печи. – Pek je pekel pecivo v peči.
- Дятел дуб долбил, да не додолбил. – Detel je dolbel hrast, vendar ga ni zdolbel do konca.
Za malo večji izziv
- Шла Саша по шоссе, несла сушку на шесте. И сосала сушку. – Saša je hodila po cesti in nesla presto na palici. In sesala presto.
- Ехал грека через реку. Видит грека – в реке рак. Сунул грека руку в реку. Рак за руку грека – цап! – Grk se je vozil čez reko. Grk vidi v reki raka. Vtakne Grk roko v reko. Rak za roko – cap!
- От топота копыт пыль по полю летит. – Od topota kopit po polju leti prah.
- Щеткой чищу я щенка, щекочу ему бока. – S ščetko čistim psička, mu žgečkam boke.
- Четыре чёрненьких чумазеньких чертёнка чертили чёрными чернилами чертёж чрезвычайно чётко. – Štirje zamazani črni hudički so s črnim črnilom risali risbo – izredno čisto.
- На дворе трава, на траве дрова, не руби дрова на траве двора! – Na dvorišču trava, na travi drva, ne cepi drv na travi dvorišča!
In še zadnji izziv
Lomilec jezika z glagolom, ki smo ga ustvarili prav za to priložnost:
- Все скороговорки не перевыскороговоришь. – Vseh lomilcev jezika ne moreš hitro povedati.
Ruščina pozna še veliko lomilcev jezika. V njih se lahko preizkusite tudi na Lingulinih komunikativno zasnovanih tečajih ruščine.